KOREA

23:40 Unknown 0 Comments

an image Korea Południowa (lat. Daehan Minguk/Taehan Minguk, skr. Hanguk) to państwo w Azji, południowej części Półwyspu Koreańskiego powstałe po II wojnie światowej na terenach zajętych przez wojska USA. Republika Korei oficjalnie rości sobie pretensje do całego terytorium Korei.

 

HISTORIA 

 

Do 1905 roku na Półwyspie Koreańskim istniało Cesarstwo Koreańskie. Wtedy to, po zwycięstwie w wojnie rosyjsko-japońskiej, aneksji terytorium Korei dokonała Japonia. Po kapitulacji Japonii w 1945 roku Półwysep Koreański został podzielony przez Związek Radziecki i Stany Zjednoczone na dwie strefy wpływów, oddzielone granicą wzdłuż 38. równoleżnika. Z tego względu kluczową rolę w ustabilizowaniu sytuacji na północ od 38. równoleżnika odegrał właśnie Związek Radziecki.
Na południu władzę objął reżim proamerykańskiego Li Syng Mana, wspieranego przez ultraprawicowe bojówki antykomunistyczne. 20 lipca 1948 roku Li został wybrany przez tamtejsze Zgromadzenie Narodowe na prezydenta Korei Południowej. Politycy z północnej części kraju odmówili udziału w zorganizowanych przez ONZ wyborach z 1948 roku, mających wyłonić władze całej Korei. W 1948 na wyspie Czedżu wybuchło zbrojne powstanie komunistyczne.
W 1953 Korea Południowa zawarła z USA układ o wzajemnej obronie, na którego mocy na jej terytorium stacjonują wojska amerykańskie. Li Syng Man sprawował dyktatorską władzę w Korei Południowej do 26 kwietnia 1960, kiedy to zmuszony został do rezygnacji pod wpływem burzliwych wystąpień studenckich. 16 maja 1961, armia dokonała zamachu stanu, na czele nowych władz wojskowych stanął generał Park Chung-hee. W 1963 objął on stanowisko prezydenta i na następnych 16 lat wprowadził ścisłą dyktaturę wojskową, która limitowała prawa i wolności obywatelskie oraz żelazną ręką dławiła ruchy opozycyjne.
Park Chung-hee został zastrzelony przez szefa służb specjalnych; nowym prezydentem został Choi Kyu-ha. Dokonał on liberalizacji systemu, uwolnił więźniów politycznych oraz zapowiedział serię reform instytucjonalnych. Za prezydentury Choi Kyu-ha nasiliły się protesty społeczne zwłaszcza studenckie. W mieście Kwangju w 1980 wybuchło prawdziwe powstanie antyrządowe, które stłumiło wojsko. W ciągu 9 dniowych walk zginęło 200 osób, a ok. 1000 odniosło rany. Niepanujący nad sytuacją prezydent 16 sierpnia 1980 podał się do dymisji. Zastąpił go szef wywiadu wojskowego generał Chun Doo-hwan, który 27 sierpnia 1980 objął urząd prezydenta i sprawował władzę dyktatorską przez 7 lat. W czerwcu 1987, Chun Doo-hwan oznajmił, że sam wyznaczy następnego prezydenta. Decyzja ta wywołała lawinę protestów społecznych w całym kraju. W Seulu studenci toczyli regularne bitwy z policją. W obliczu masowych demonstracji społecznych prezydent zmienił zdanie, godząc się na przeprowadzenie wyborów prezydenckich. Wybory wygrał generał Roh Tae-woo. Nowy prezydent zainicjował proces pojednania narodowego. Udało mu się pozyskać do współpracy jednego z liderów opozycji Kim Young Sama. W 1990 partia rządowa i ugrupowanie Kim Young Sama połączyły się i utworzyły Partię Liberalno-Demokratyczną. Kim Jung Sam został kandydatem tej partii i zwyciężył w wyborach prezydenckich 18 grudnia 1992.


GEOGRAFIA

Korea Południowa położona jest w Azji Wschodniej w południowej części Półwyspu Koreańskiego. Cechuje ją łagodny klimat i górzysty krajobraz.
Najwyższym szczytem jest wulkan Halla-san na wyspie Czedzu. Jego wysokość wynosi 1950 m n.p.m.
Skrajne punkty:

  • Północ - 38°40'N
  • Południe - 34°20'N
  • Wschód - 125°50'E
  • Zachód - 129°20'E
Linia brzegowa to 2 414 km.
Od wschodu kraj ten oblewają wody Morza Japońskiego, od południa wody Morza Wschodniochińskiego, natomiast do zachodniego wybrzeża przylega Morze Żółte. Koreę od Japonii oddziela szeroka na około 250 km Cieśnina Koreańska. Wschodnie wybrzeże kraju jest wysokie i wyrównane, gdzie jedyną większą zatoką jest zatoka Yongil-man. Wybrzeże południowe i zachodnie jest riasowe i posiada liczne zatoki, m.in. Chinhae-man, Kwangyang-man, Posong-man czy też Asan-man. Leżą tam też liczne półwyspy jak Yosu Pando czy T'aean Pando. Ponadto wzdłuż południowego i zachodniego wybrzeża ciągną się liczne przybrzeżne wyspy. Największe z nich to Namhae-do na południu i Anmyon-do na zachodzie.
Podłożem geologicznym Półwyspu Koreańskiego czyli też północnego sąsiada jest północno-wschodnia część platformy chińskiej. Na skład tego utworu składają się gnejsy, łupki i marmury. Miejscami tereny te przykryte są utworami paleozoicznymi. W czasie mezozoiku i trzeciorzędu, nastąpiły ruchy górotwórcze, które wypiętrzyły wschodnią część kraju, tworząc Góry Wschodniokoreańskie. Masyw ten jest zbudowany z pochodzących z prekambru skał metamorficznych, głównie łupków, a także granitów.
Korea jest krajem górzysto-wyżynnym, gdzie 70% obszarów tego kraju stanowią góry. Wzdłuż północnej części Morza Japońskiego ciągną się wyżej wspomniane Góry Wschodniokoreańskie (pasmo T'aebaek). Gory posiadaja urozmaiconą rzeźbę, a najwyższym ich szczytem jest Kyebang-san wysoki na 1577 m n.p.m. Ku południu Góry Wschodniokoreańskie rozdzielają się na pasma Kyongsang i Sobaek. Pasma te zwane są także Górami Południowokoreańskimi. Znajduje się tam najwyższy szczyt kraju (kontynentalna część Korei) Cziri-san o wysokości 1915 m n.p.m. Pomiędzy tymi dwoma pasmami ciągnie się szeroka dolina rzeki Naktongan. Od głównego grzbietu Gór Wschodniokoreańskich odchodzą ku zachodowi niższe pasma gór : Kwangju i Ch'aryong. Góry w Korei dzielą się na pasma, które rozdzielają doliny rzeczne pochodzenia tektoniczno-erozyjnego. Lokalnie rzeźbę gór uzupełniają formy krasowe. Wzdłuż zachodniego i południowego wybrzeża ciągnie się pas aluwialnych nizin, gdzie na ich obszarze znajdują się izolowane wzniesienia do wysokości około 700 do 800 m n.p.m. Na południe od Korei mniej więcej w odległości 100 km leży wyspa Czedzu. Wyspa ta jest górzystą formacją pochodzenia wulkanicznego.
 Korea Południowa

KLIMAT

 

Korea Południowa leży na przecięciu dwóch stref klimatycznych. Na większości powierzchni kraju panuje klimat umiarkowany ciepły, natomiast południowe krańce w tym wybrzeże, leżą pod wpływem klimatu podzwrotnikowego morskiego. Ogólnie klimat tego kraju posiada odmianę monsunową. Oznacza to, że na pogodę w Korei mają wpływ sezonowe wiatry - monsuny, charakterystyczne dla wielu regionów Azji.
Temperatury w kraju są na ogół łagodne, zwłaszcza w strefie nadbrzeżnej, gdzie na południowych krańcach kraju, aurę kształtuje ciepły Prąd Cuszimski. Temperatury są regionalnie zróżnicowane. Najzimniejszy jest styczeń, gdzie w Seulu na północy kraju temperatura średnia wynosi -4 °C, natomiast południowe regiony kraju cechują się temperaturami rzędu od 2 do 4 °C. Na wyspie Cheju wartości zimowe osiągają 6 °C. Jedynie tereny górskie są bardziej surowe, gdzie przyczyną jest wysokość nad poziomem morza. Latem, gdzie najcieplejszym miesiącem jest lipiec, temperatury są dość wyrównane. Północe regiony kraju reprezentują wartości około 23 °C, na południu zaś około 27 °C. W górach jest nieco chłodniej.
Korea Południowa jest krajem wilgotnym, gdzie notuje się duże ilości opadów, z tym że są to opady rozłożone dość nierównomiernie w ciągu roku. Maksimum przypada na okres letni, co wiąże się z wilgotnym monsunem wiejącym znad Oceanu Spokojnego. Zimą opady są dość niskie, jednak w kraju nie występuje zjawisko pory suchej. Średnie wartości opadowe wynoszą od 1 250 mm na północy do 1 300 mm na południu. W górach zaś ilości opadów są wyższe maksymalnie do 1 500 mm rocznie. Zimą w górach pada śnieg, który także sporadycznie jest notowany na nizinach. Na samym południu kraju śnieg w zasadzie nie pada. Po koniec monsunu letniego wschodnie i południowe wybrzeże kraju jest nawiedzane przez niszczycielskie tajfuny. Okres tych zjawisk ma miejsce we wrześniu i w październiku, tuż przed nadejściem monsunu zimowego.

FLORA

 Szata roślinna w Korei jest bardzo bogata, a co ważne dobrze zachowana, czego faktem jest to, że dwie trzecie kraju pokrywają lasy. Tereny leśne koncentrują się głównie w górach. Na północy kraju rosną lasy mieszane, gdzie drzewa zrzucają liście na zimę. W lasach tych rosną dęby mongolskie, kasztany japońskie, lipy amurskie i jesiony chińskie. W wyższych partiach gór lasy te przechodzą w lasy iglaste, gdzie powszechnym gatunkiem jest sosna koreańska. Na południu kraju rosną lasy zimozielone, czyli takie których drzewa nie zrzucają liści w porze zimowej. W lasach tych rosną wiecznie zielone dęby, natomiast w wysokich partiach południowej części gór rośnie tajga jodłowa. Lasy południowej Korei to lasy podzwrotnikowe z bambusami, wawrzynami i kamelią. Tak sama formacja roślinna występuje także na wyspie Cheju
.

FAUNA

 

Świat zwierząt typowy dla Regionu Mandżurskiego Palearktyki. Fauna w Korei jest znacznie przetrzebiona z powodu wzrostu zaludnienia i niekontrolowanych polowań. Dużych ssaków jest niewiele. rzadkim gatunkiem jest niedźwiedź himalajski i syberyjski podgatunek tygrysa. Z roślinożernych występują jelenie wschodnie i piżmowce. Z ptaków licznie reprezentowana jest rodzina bażantów. W przypadku płazów interesującym przedstawicielem jest salamandra olbrzymia.
Terenów chronionych jest niewiele. Łącznie zajmują one zaledwie 2,6% powierzchni kraju. Do najbardziej znanych parków narodowych należą: Sorak-san, leżący w północnej części Gór Wschodniokoreańskich i Halla-san na wyspie Czedżu.
Kilka statystyk:
5 największych miast wg liczby ludności (dane szacunkowe z 2011):
  • Seul - 10,3 mln osób
  • Pusan - 3,7 mln osób
  • Taegu - 2,5 mln osób
  • Inch'on - 2,5 mln osób
  • Ulsan - 2 mln osób 

GOSPODARKA I EKONOMIA  

Korea Południowa ma nominalne PKB per capita na poziomie 18 tys. 341 dolarów, a po zmierzeniu parytetem siły nabywczej na poziomie 25 tys. dolarów. HDI wynosi 0.921, dając jej 26. miejsce na świecie.
Uprawia się głównie ryż, jęczmień, kukurydzę, poza tym soję, bataty, ziemniaki, warzywa (kapusta, rzodkiewka, cebula, czosnek pospolity), żeń-szeń (dla przemysłu kosmetycznego i farmaceutycznego). Rozwinięte sadownictwo: jabłonie i brzoskwinie w prowincji Kyongsang Północny, owoce cytrusowe na wyspie Czedżu, niewielkie plantacje herbaty na południu kraju. Utrzymywany zakaz importu ryżu chroni krajową produkcję zbóż. Hodowla trzody chlewnej, bydła, drobiu i jedwabników oraz rybołówstwo. Z surowców mineralnych wydobywa się: węgiel kamienny (antracyt) w Górach Wschodniokoreańskich, rudy żelaza, wolframu, miedzi (koło Pusanu) oraz niewielkie ilości rud cynkowo-ołowianych, złota, srebra i grafitu. Zapotrzebowanie krajowe na pozostałe surowce, głównie ropę naftową, pokrywa import. Energia elektryczna jest w połowie wytwarzana w elektrowniach jądrowych (największa koło Pusanu) i cieplnych (węglowe, naftowe, gazowe). Do najlepiej rozwiniętych gałęzi przemysłu przetwórczego należą: przemysł elektroniczny i środków transportu. Produkcja półprzewodników, komputerów, odbiorników telewizyjnych (2 miejsce w świecie po ChRL), radiowych, sprzętu telekomunikacyjnego i gospodarstwa domowego (chłodziarki, zamrażarki, pralki) w znacznym stopniu jest oparta na licencjach japońskich i amerykańskich. Korea Południowa zajmuje 1 miejsce w świecie przed Japonią w produkcji statków (w roku 2006 - 50% wodowań świata miało miejsce w Korei Południowej), głównie tankowców (wielkie stocznie w Ulsan), od niedawna jest liczącym się producentem samochodów osobowych (Hyundai, Kia, Daewoo, SsangYong) i ciężarowych.
Sieć komunikacyjna intensywnie rozbudowywana. Około 65% przewozów towarowych przypada na transport kołowy (57 km dróg na 100 km2), 21% - kolejowy (3 km linii kolejowej na 100 km2). Główny szlak komunikacyjny stanowią autostrada i magistralna linia kolejowa Seul-Pusan z odgałęzieniem do Kwangju. Dużą rolę w przewozach odgrywa żegluga przybrzeżna. Nośność floty handlowej wynosi 12,2 mln DWT (1991). Główne porty morskie: Pusan (przeładunki około 30 mln t, obsługuje głównie wymianę handlową z Japonią), Inch'on (obsługuje Seul), Mokp'o, Masan, Ulsan i nowy - P'yongch'ang. 3 międzynarodowe porty lotnicze w Seulu (2) i Pusanie, 10 - krajowych
 

WSKAZÓWKI TURYSTYCZNE 

  • Napiwki nie są mile widziane.
  • Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy licząc od daty zakończenia wycieczki.
  • Podarunki podajemy oburącz, podobnie też się witamy.
  • W Korei Południowej telefony komórkowe działają w sieci opartej na innym niż w Europie systemie (W-CDMA zamiast GSM) - najlepiej skontaktować się z Waszym operatorem telefonii komórkowej, aby uzyskać szczegóły.
  • Korzystanie z kart płatniczych nie jest powszechne. W wielu miejscach płatność przyjmowana jest jedynie gotówką. Bankomatów jest mało i część z nich przyjmuje jedynie karty banku macierzystego. Najlepiej więc zabrać ze sobą gotówkę, najlepiej USD.
  • Najwygodniej lecieć do Seulu z Warszawy z przesiadką w Stambule.
  • Nie siadamy na miejscach dla osób starszych, niepełnosprawnych i kobiet w ciąży, jeśli chodzi o komunikację miejską.
  • Podczas posiłku unikajmy wbijania pałeczek w miskę z ryżem. W tradycji kultur azjatyckich (nie tylko w Korei), ludzie zazwyczaj wbijają kadzidła pionowo w miseczkę z piaskiem podczas pogrzebów. Robi się to ku czci przodków i ofiary w postaci żywności dla zmarłych. Wbijanie pałeczek w miskę z ryżem przypomina Koreańczykom o takim zwyczaju pogrzebowym.
  • Odmowa wypicia "kielicha" ze starszą osobą jest bardzo źle odbierana. Lepiej więc tago kielicha wypić (nie musi to być alkohol). Okażemy w ten sposób szacunek.
  • Pijąc ze starszą osobą należy odwrócić głowę podczas picia. Też jest to oznaką szacunku.
  • Jeśli trzeba coś wypisać (zwłaszcza czyjeś imię i nazwisko), pod żadnym pozorem nie wolno tego robić czerwonym atramentem. Koreańczyk/Koreanka, otrzymująca taką kartkę po jej otwarciu będzie zszokowana bądź obrażona. Dlaczego? Korea jest pełna przesądów a jednym z nich jest pisanie czyjegoś imienia i nazwiska czerwonym atramentem. Robiąc tak dajesz drugiej osobie do zrozumienia, że niedługo umrzesz lub ta osoba umrze. Bierze się to stąd, że kiedyś zapisywano imiona zmarłych czerwonym atramentem w rejestrach, na nagrobkach czy tablicach do odpędzania złych duchów.
  • Wchodząc do koreańskiego domu należy zdjąć buty. Koreańczycy naprawdę sporo czasu poświęcają na dbanie o czystość podłóg. Stoły w domach są bardzo niskie a posiłki je się siedząc na podłodze. Do dziś wiele osób w Korei śpi na podłodze, więc jest to ważne aby była ona czysta. W koreańskich domach czy mieszkaniach przedsionek u wejścia jest umieszczony niżej niż reszta podłóg dzięki czemu wszystkie brudne i mokre rzeczy można pozostawić poza czystą przestrzenią wnętrz.
  • Przy posiłku czekamy, aż zacznie jeść najstarsza osoba.
  • Jeśli chcemy się napić, to musimy też nalać innym osobom zaczynając od najstarszej.
  • Po skończeniu jedzenia nie odchodzimy pierwsi od stołu, ale czekamy, aż zrobi to najstarsza osoba.
  • Nie poklepujemy po ramieniu lub po głowie. Tego typu gesty oznaczają brak szacunku, potraktowanie kogoś jak dziecko lub jak kogoś niższego rangą. Ogólnie wszystkie gesty związane z dotykiem są dziwnie postrzegane w Korei dlatego raczej ich unikaj. Możemy wtedy się spodziewać nieprzyjemnej reakcji.
  • Ogólnie głośne zachowanie nie jest mile postrzegane (tak w Polsce również) ale co może być gorszego niż głośne zachowanie w komunikacji miejskiej? Zwłaszcza w godzinach szczytu po pracy? Można oczekiwać, że ludzie po prostu wytrzymają i zignorują hałas. Koreańczycy jednak nie wytrzymują i zwracają uwagę - zwłaszcza ci próbujący złapać chwilę snu w drodze z/do pracy. W nieco bardziej ekstremalnych sytuacjach można spodziewać się zwrócenia uwagi w restauracji.
  • Koreańczycy naprawdę cenią sobie swoją prywatność dlatego zaproszenie do domu/mieszkania jest oznaką specjalnego traktowania i dla nich to również wydarzenie. Warto kupić drobny prezent i zrobić dobre wrażenie niż wyjść na niewychowanego gbura.
  • Gdy jemy obiad ze starszą osobą, to ona płaci rachunek - w Korei po prostu jest taki zwyczaj. W zamian możemy zapłacić za kolejny obiad lub po prostu drugą kolejkę napoju/drinka czy deser. Nietaktowne jest podliczanie rachunku w momencie płacenia i próba podziału go na pół gdy już jedno z was płaci. Lepiej po prostu zaprosić kogoś po obiedzie na deser lub do kawiarni.
  • W Korei odsłanianie ramion przez kobiety jest uważane za bardziej szokujące niż założenie za krótkiej mini-spódniczki. Dlatego większość kobiet w Korei nadal zakrywa ramiona w obawie przed spojrzeniami i uwagami osób starszych/rodziny.
  • Pokazywanie starszym podeszwy buta lub spodów stóp jest oznaką braku szacunku. Nie zakładamy więc nogi na nogę tylko trzymamy je na ziemi.

AMBASADA 

 
Korei w Polsce

ENGLISH:

 South Korea (lat. Daehan Minguk / Taehan Minguk, PO Hanguk) is a country in Asia, the southern part of the Korean Peninsula formed after World War II, the territories occupied by U.S. troops. Republic of Korea officially laying claim to the entire territory of Korea.

HISTORY


 Until 1905 on the Korean Peninsula Korean Empire existed. Then, after the victory in the Russo-Japanese War, the annexation of Korea has made Japan. After the Japanese surrender in 1945, the Korean Peninsula was divided by the Soviet Union and the United States into two spheres of influence, separated by a border along the 38th parallel. For this reason a key role in stabilizing the situation north of the 38th parallel just played Soviet Union.In the south, pro-American regime took power Li Synge Mana, assisted by the ultra anti-communist militias. July 20, 1948, Li was elected by the National Assembly rustic president of South Korea. Politicians from the northern part of the country refused to participate in elections organized by the UN in 1948, with authorities emerge throughout Korea. In 1948, on the island of Jeju communist armed uprising broke out.In 1953, South Korea signed with the U.S. mutual defense treaty, pursuant to which its territory stationed American troops. Li Synge Man held dictatorial powers in South Korea to April 26, 1960, when he was forced to resign under the influence of turbulent instances of students. May 16, 1961, an army coup, led by the new military government, General Park Chung stepped-hee. In 1963 he took the position of president and for the next 16 years imposed strict military dictatorship, which limited the civil rights and liberties, and the iron hand stifled opposition movements.Park Chung-hee was shot by the head of special services; new president was Choi Kyu-ha. He has made liberalization, release political prisoners and announced a series of institutional reforms. Choi's presidency Kyu-ha intensified protests particular student. In the city of Kwangju in 1980, anti-government uprising broke out true that the military suppressed. During the 9-day battles killed 200 people, and about 1,000 were wounded. Niepanujący the situation President August 16, 1980 he resigned. He was replaced by the head of military intelligence, General Chun Doo-hwan, who on Aug. 27, 1980 took office as president and held dictatorial power for 7 years. In June 1987, Chun Doo-hwan announced that he will appoint the next president. This decision sparked a flurry of social protests across the country. In Seoul, students fought regular battles with the police. In the face of mass demonstrations society president changed his mind, accepting the presidential election. Elections won by General Roh Tae-woo. The new president has initiated the process of national reconciliation. He managed to gain the cooperation of one of the opposition leaders Kim Young Sam. In 1990, the government party and the grouping of Kim Young Sam joined together and formed the Liberal Democratic Party. Kim Jung himself was the candidate of the party and won the presidential election on Dec. 18, 1992.

 

 

 http://www.koko-gol.strefa.pl/

nietypowe fakty :
* Niesamowity naród zamieszkujący na południu  Półwyspu Koreańskiego 
* Z założenia stawia rodzinę na pierwszym miejscu , ale gdy chodzi o Japonię to robi więcej zamieszania niż zwykle
*bardzo umięśniony- zapewne dzięki swoim militarnym doświadczeniom
*Kocha kimchi
* Polska nazywana jest ,, europejką Koreą Południową '' 







Korea Południowa (lat. Daehan Minguk/Taehan Minguk, skr. Hanguk) to państwo w Azji, południowej części Półwyspu Koreańskiego powstałe po...

0 komentarze: